Čo je nanotechnológia?
Nanotechnológia vo všeobecnosti označuje technickú oblasť, ktorá sa zaoberá vytváraním a používaním technológií v rozsahu nanometrov (zvyčajne približne 1-100 nm), t. j. 10-9 m (miliardtiny metra), čo je približne jedna tisícina hrúbky ľudského vlasu. Je to tiež štúdia o možnosti manipulácie s hmotou v atómovom a molekulárnom meradle s využitím kvantovo-mechanických javov, ktoré sú diametrálne odlišné od chápania sveta viditeľného voľným okom.
Zdroj.
Prečo nano?
V priebehu posledných dvadsiatich rokov sa zistilo, že nanočastice majú množstvo užitočných vlastností, ktoré presahujú ich chemické zloženie. Tieto vlastnosti sa môžu zásadne líšiť od očakávaného chemického alebo fyzikálneho správania. Neustále sa objavujú nové. V súčasnosti sú v popredí záujmu ich jedinečné hydrofóbne vlastnosti, zlepšenie mechanickej odolnosti materiálov, na ktorých sú nanesené, a modifikácie polovodičov.
Výroba nanočastíc
Zatiaľ sa najviac komerčne využívajú nanočastice oxidov: oxid titaničitý (TiO2), oxid zinočnatý (ZnO2), oxid hlinitý (Al2O3), oxid zirkónia (ZrO2), oxid kremičitý (SiO2), oxid železitý (FeO), oxid železitý (Fe2O3). Na ich výrobu sa môžu použiť prírodné suroviny (minerály) aj chemicky odvodené zlúčeniny. V oboch prípadoch môžu mať tieto častice navyše rôznu kryštalickú štruktúru. Druhými najrozšírenejšími sú potom niektoré kovy a uhlík v rôznych formách.
Vlastnosti nanočastíc
Nanočastice nesú so sebou chemické a niektoré fyzikálne vlastnosti východiskových materiálov. Ak sa používajú farebné pigmenty, je známe, že čím menšia je veľkosť pigmentových častíc, tým lepšia je krycia schopnosť. Platí to len pre nanočastice s približným rozmerom do 40 nm. Teda smerom k jemnejším časticiam sa nepriehľadnosť exponenciálne zvyšuje až do tejto hranice a exponenciálne mizne za ňou. Film sa stáva priehľadným. Nanočastice nepotrebujú na dosiahnutie priľnavosti k podkladu žiadne pomocné lepidlo. Na substráte ich držia disperzné a Van der Waalsove sily.
Väčšina nanočastíc je o jeden rozmer dlhšia a potom sa každý koniec zvyčajne správa polárne. To znamená, že na jednom konci je + náboj a na druhom - náboj. V niektorých látkach ide o prechodný nestabilný stav, takže dochádza k periodickej tvorbe pólov. Tento náboj spôsobuje orientáciu častíc smerom k substrátu a prichytenie k polarizovanému substrátu pomocou coulombických síl a zároveň určuje správanie voči vonkajším vplyvom (môže odpudzovať záporne nabité prachové častice alebo odpudzovať niektoré molekuly atď.).
Vytvorením mikrofilmu orientovaných (a trvalo alebo prechodne polarizovaných) častíc na povrchu, kde sú nanesené, pôsobia nanočastice ako separačná vrstva. Ten má mechanické aj chemické vlastnosti použitého materiálu, ale pridáva aj klzné, odpudivé a antiadhézne vlastnosti. Veľmi zjednodušene si to možno predstaviť ako pokus umiestniť tenisovú loptičku na kolmú betónovú stenu. Tenisová loptička (prach) je taká veľká, že ju nie je kam stlačiť.
Oblasti použitia a výhody nanoimpregnácie
Pomocou nanočastíc definovanej veľkosti je možné upraviť povrch tak, aby sa dosiahol určitý optický efekt. Od silného pokrytia substrátu až po transparentnosť. To sa využíva najmä pri plnení polymérov alebo farieb, pretože spotreba nanočastíc je oveľa nižšia ako u bežných pigmentov a nanočastice navyše prinášajú ďalšie užívateľské výhody.
Použitím priehľadného filmu z nanočastíc je možné dosiahnuť odpudzovanie vody, prachu alebo iných látok.
Vrstva niektorých nanočastíc môže výrazne znížiť schopnosť oderu a zvýšiť mechanickú odolnosť povrchu. Príkladom je keramický priemysel, kde sa dlaždice s upraveným povrchom posúvajú do vyššej triedy odolnosti, alebo sa týmto spôsobom zvyšuje odolnosť plastových výrobkov.
- Hydrofóbny a olejofóbny účinok
- Zabraňuje prichytávaniu nečistôt a umožňuje jednoduché čistenie (lotosový efekt)
- Zabraňuje rastu rias a machu
- Zabraňuje graffiti
- Ochrana proti poveternostným vplyvom
- Odolnosť voči UV žiareniu
- Zlepšuje optické a estetické vlastnosti
- Garantovaná ochrana do 450 °C
- Životnosť ochrany približne 3-10 rokov v závislosti od zaťaženia
Originálna nanoimpregnácia Nano4you
Značku Nano4you® založila v roku 2009 nová česká spoločnosť ANKER technology s.r.o., ktorá sa zaoberá povrchovými úpravami rôznych typov povrchov. Nanotechnológia bola jednou z častí, ktorú spoločnosť začala vyvíjať. Možno povedať, že technológia ANKER bola jedným z prvých priekopníkov nanotechnológií v Českej a Slovenskej republike.
Pri výrobe dbáme na vysokú kvalitu a funkčnosť našich výrobkov. Na dosiahnutie požadovaného výsledku je potrebné dodržať správny postup aplikácie. Tá pozostáva z prípravy povrchu, správnej aplikácie a následnej údržby.
Originálne nano výrobky Nano4you® patria nielen medzi špičku z hľadiska kvality, ale aj medzi cenovo najdostupnejšie výrobky. Pri porovnávaní cien je potrebné brať do úvahy nielen konečnú cenu, ale aj zloženie, veľkosť balenia, funkčnosť a predovšetkým postup aplikácie.
Na trhu je široká škála produktov NANO. K našim výrobkom poskytujeme kompletnú technickú dokumentáciu pozostávajúcu z návodov na použitie - karty technických údajov, karty bezpečnostných údajov a karty údajov. Dbáme na to, aby technická dokumentácia bola v súlade s najnovšími českými predpismi a predpismi EÚ. Keďže naše výrobky dokonale poznáme, môžeme vám poradiť s výberom konkrétneho výrobku, správnou aplikáciou a následnou údržbou.
Zlúčenie značiek ANKER a Nano4you
Od roku 2009 sa stretávame a používame originálne nanoimpregnácie pod značkou Nano4you®. Po 13 rokoch nastal čas na zmenu. V záujme prehľadnosti a zjednotenia produktov bola značka Nano4you® rozdelená na značky ANKER CARE, ANKER CARE+ a ANKER GARAGE.